Tento web používá cookies, prehliadaním webu súhlasíte s ich použitím. Beriem na vedomie

Pevné a odpružené predné vidlice na bicykel

Tu nájdete všetky pevné a odpružené predné vidlice nielen na MTB bicykel. Veľký výber kvalitných komponentov za super ceny. So správnym výberom Vám radi poradíme.

Čítať viac
Filtrovať produkty
Cena
46,95 EUR
1 999,95 EUR
Značky
Farba
Veľkosť
Offset
Zobrazuje sa 1 - 24 z 103 produktov
Vidlica SURLY PREAMBLE 650B
27,5"
Vidlica SURLY PREAMBLE 650B
Na externom sklade
183,95 €
Vidlica SURLY PREAMBLE 700C
Ostatné
Vidlica SURLY PREAMBLE 700C
Na externom sklade
183,95 €
Vidlica BOMBTRACK BT-FK-002 700C
Ostatné
Vidlica BOMBTRACK BT-FK-002 700C
Na externom sklade
272,95 €
Vidlica BOMBTRACK BT-FK-003 29"
29"
Vidlica BOMBTRACK BT-FK-003 29"
Na externom sklade
283,50 €
Vidlica BOMBTRACK EXT V2 700C/650B
Ostatné
Vidlica BOMBTRACK EXT V2 700C/650B
Na externom sklade
346,50 €

Nakupujte predné vidlice na bicykel na Bikehouse

Vitajte vo svete vidlíc. Táto kategória je určená pre všetkých, ktorých už bolia ruky z nerovného terénu plného dier. Ak si chcete dopriať pohodlnú jazdu aj pri náročných skokoch v lese, ste tu správne. Ako si vybrať najlepšiu vidlicu, aké druhy existujú a ako ju namontovať? To všetko pre vás zodpovieme v texte. Spoznajte, čo dokážu vidlice na bicykel. Bude to jazda!

Odpružené a pevné predné vidlice na bicykel

Vidlice sa delia na 2 základné typy: Odpružené a pevné. 

 • Odpružené vidlice na bicykel ponúkajú zvýšený komfort pri prejazde cez nerovnosti. Absorbujú nárazy, ktoré by sa inak prejavili na riadidlách a vašich boľavých rukách. Preto sa odpružené vidlice používajú pri cyklistike v teréne.
 • Pevné vidlice sú skvelou voľbou pre cestných cyklistoch, kedy poskytujú pevnejší pocit v ruke a možnosť dosahovať vyššie rýchlosti.

Pružinové vidlice

Pružinové vidlice obsahujú pružinu, ktorá vytvárajú odpor. Pružina je zvyčajne vyrobená z ocele alebo titánu. Hlavnou výhodou pružinovej vidlica je jej progresivita a fakt, že pružinové vidlice sú citlivé už aj pri malých nerovnostiach. S pribúdajúcim stlačením zdvihu vidlice pribúda aj odpor pružiny.

Napríklad: Ak na stlačenie prvých 50mm vidlice potrebujete silu 500N, na stlačenie 100mm už budete potrebovať silu 1000N. Pre nastavenie vidlice si môžete zameniť pružinu na tvrdšiu alebo mäkšiu podľa vašich potrieb. Pri väčšine pružinových vidlíc taktiež máte možnosť nastavenia predpnutia samotnej pružiny.

Vzduchové vidlice

Vzduchové vidlice sú vybavené vzduchovou komorou, ktorá sa naplní stlačeným vzduchom špeciálnou pumpičkou na vidlice/tlmiče. Vďaka tomu môžete zmeniť tvrdosť a odozvu odpruženia podľa potrieb. 

Progresivitu si však pridaním vzduchu nezmeníte a používajú sa špeciálne plastové spacery, ktoré sa pridávajú priamo do vzduchovej komory. Vzduchovou vidlicou taktiež ušetríte zvyčajne 300 – 500g oproti pružinovým vidliciam.

Ako vybrať najlepšiu vidlicu na bicykel?

Tu je pár bodov, na ktoré by ste si rozhodne mali dať pozor pri výbere vidlice:

 • Účel: Vidlice sú prispôsobené na určité typy jazdenia. Preto pri výbere vidlice treba v prvom rade brať do úvahy to, aké terény na nej budete zdolávať.
 • Veľkosť zdvihu: Zvyčajne pri všetkých bicykloch výrobca odporúča výšku zdvihu pre tento bicykel aby tak bola zachovaná geometria bicykla. Pri zmene geometrie sa totiž môžu meniť jazdné vlastnosti samotného bicykla.
 • Veľkosť kolies: Samozrejme vidlice sa vyrábajú pre konkrétnu veľkosť kolesa. Či už je to 29“, 27,5“, 26“ alebo iné.
 • Oska vidlice: Jednotlivé vidlice používajú taktiež aj rôzne osky, ktorými uchycujete koleso k vidlici. Najčastejšie používané sú 9mm osky, ktoré sú väčšinou na klasický rychloupínak ako to poznáme zo starších bicyklov. Na modernejších vidliciach sú to vo väčšine 15mm alebo 20mm pevné osky. Pozor si treba dať taktiež na verziu boost, ktorá má šírku 110mm oproti klasickým 100mm.
 • Typ krku vidlice: Takmer všetky moderné vidlice už používajú tzv. „tapered“ krk, ktorý sa zužuje smerom od korunky na hor. To umožnuje zachovať ideálny pomer tuhosti a ovládateľnosti bicykla. Môžeme sa však stretnúť aj s 1 1/8“ alebo 1,5“ krkom vidlice.

Kuriér už dorazil? Ide sa montovať!

Verte či nie, montáž vidlice na bicykel sa dokáže poriadne skomplikovať. Montáž vidlice určite odporúčame zveriť do rúk profesionálom, napríklad v našom servise Bikehouse. Ak si však plánuješ vidlicu namontovať sám, určite si predtým pozri tento stručný návod ako na to.

 1. Pripravte si všetky potrebné náradie a súčiastky pre montáž vidlice.
 2. Odstráňte pôvodnú vidlicu, ak už bola nainštalovaná.
 3. Novú vidlicu si priložte spolu so všetkým príslušenstvom, ktoré tam chcete mať a zaznačte si bod, kde potrebujete krk vidlice odrezať tak, aby vám vyhovoval na Váš bicykel.
 4. Krk vidlice rovno odrežte na zaznačenom mieste, či už je to pílkou, špeciálnym rezákom alebo iným. Po odrezaní krku vidlice zabrúste ostré hrany v mieste rezu. Pozor: Dbajte na to aby žiadna z kovových pilín neskončila na vnútorných nohách alebo guferách vidlice. Po odrezaní krku poriadne skontrolujte a opatrne očistite vidlicu od týchto pilín
 5. Do krku vidlice nabite ježka. Pri tomto kroku treba dať pozor aby nedošlo k deformácii ježka alebo aby nebol nabitý nakrivo. Pri nabíjaní bez špeciálneho náradia odporúčame do ježka zakrutiť starú skrutku a nabiť ho dnu pomocou nej. Ježko by sa mal nachádzať 5 – 10mm hlboko.
 6. Teraz môžete vidlicu spolu so všetkým príslušenstvom namontovať na bicykel. Dajte pozor na to aby ložiska v ráme boli dobre premazané vazelínou na to určenou a utiahnite skrutky na odporúčané nanometre.
 7. Nastavte si vidlicu podľa vašich preferencii. Základnými nastaveniami sú tvrdosť a odskok vidlice. Ak máte vzduchovú vidlicu, dokážete si ju nafúkať na základe vašej váhy podľa odporúčania výrobcu, ktoré sa zvyčajne nachádza v tabuľke priamo na vidlici, prípadne na ich oficiálnych stránkach. Každý však očakávame od vidlice čosi iné, tieto odporúčania však môžu byť super odrazovým mostíkom kde začať, a časom si vidlicu doladiť k vašej dokonalosti.
 8. Ak máte pochybnosti, požiadajte o pomoc odborníka alebo mechanika.

S nami nesiahnete vedľa

Dôležitosť kvalitnej vidlice na bicykel sa nedá slovami opísať. To si musíte zažiť v teréne. Preto vám odporúčame vyberať z overených a kvalitných výrobcov ako napríklad Rockshox, Marzocchi a FOX.

Na našom e-shope nájdete rôzne typy predných vidlíc, či už odpružených alebo pevných, a to v rôznych dĺžkach, typoch a určeniach. Ak si však nie ste istý správnym výberom vidlice, neváhajte nás kontaktovať a my Vám s výberom radi poradíme. Objavte čaro vzrušujúcich jázd, a vyberte sa na cyklovýlet s vedomím, že sme tu stále pre vás!